Çikolata Köşesi®

Çikolata Hakkında

Çikolatanın Faydaları

        Tadına doyulamayan, sevmem diyenlerin bile ağız tadına uygun seçeneklerle dünyada ulaşmadığı insan kalmayan çikolata, yedikçe suçluluk duygusu yaratan, ‘sabıkalı’ gıdalardan birisi ne yazık ki. Oysa sonuçları sık sık medyaya da yansıyan son araştırmalar, çikolata yemiş olmanın getirdiği vicdani sıkıntıyı hafifletecek, hatta her gün birkaç dilim çikolata yemeyi teşvik edecek güçte. Çocukluğumuzdan beri ''Çikolata sağlığa zararlıdır'' varsayımları, son araştırmalarla tepe taklak olurken, ne tür dertlere deva olduğunu paylaşmak istedik.
.
Beyni mutlu et!
         Middlesex Üniversitesi uzmanlarından Dr. Neil Martin'in yaptığı araştırma  sonuçlarına göre, çikolatanın kokusu bile insanı baştan çıkartıyor. Çikolata, beyni rahatlatıp gevşetiyor, mutluluk veriyor. Bu etkinin temelinde beyne mutluluk duygusu ileten endorfin isimli hormonun salgılaması yatıyor.

Besleyici bir diyetin olmazsa olmazı
         Çikolata, içinde büyük oranlarda barındırdığı magnezyum, demir  ve kalsiyum ile ciddi oranda besleyici gıdalar arasına giriyor. Küçük bir parça çikolata, almamız gereken bu maddelerin en  az 5'te birini içeriyor.

İçeriğindeki antioksidan maddeler
       Son araştırmalar, çikolatanın farklı bir özelliğini daha ortaya çıkarttı. Kaliforniya Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre 50 gramlık bir  çikolata ya da iki kaşık şekerle karıştırılmış bir bardak kakao, bir kadeh  kırmızı şarap içinde bulunan antioksidanlara eşdeğerde kimyasal madde  içeriyor. Bir başka deyişle çikolata kalp krizi ya da beyin kanamasını  önlüyor.

İnsan ömrünü uzatan güzel tat!
        Harvard Üniversitesi'nde 8 bin erkek üzerinde yapılan araştırma, çikolatanın  insan ömrünü uzattığını ortaya koydu. Çikolata yiyenlerin ömürlerinin en az bir  yıl uzadığını belirten uzmanlar, bunu içindeki antioksidan maddelere bağlıyor.

Kalp dostu
        Çikolatanın içindeki yağ, üç kaynaktan geliyor. Kakao yağı, bitki yağları ve  süt içindeki yağlar. Kakaonun içindeki ‘stearic asit’ içeren yağ bir çeşit doymamış yağ. Doymamış yağların da sağlığa ve özellikle kalbe zararlı olduğu uzun yıllardır biliniyor. Ancak kakao içindeki stearic asit, vücuda girince ‘oleic asite’ dönüşüyor. Aynı zeytinyağı içindeki oleic asit gibi ki bu yağ türü de kalp için çok faydalı.

Kalp hastalıklarına karşı koruyucu
        ABD'li bilim adamlarının yaptığı araştırmalar  çikolatanın kalp hastalıklarına karşı koruma görevi gören maddeler  içerdiğini ortaya koydu. Kaliforniya Üniversitesi doktorları  çikolatadan başka meyve ve sebzelerde de bulunan ‘procyanidin’ maddesinin koroner kalp rahatsızlıklarına karşı koruyucu bir görevi olduğunu belirtti. Araştırma için on sağlıklı deneğe değişik zamanlarda içinde hem yüksek hem de düşük oranda ‘procyanidin’ bulunan birkaç türde çikolatalar yedirildi. Çikolotayı yedikten iki saat sonra deneklerin metabolizmalarında yapılan  araştırmalar ‘procyanidin’ maddesinin 20 kattan daha fazla olduğunu ortaya  çıkardı. Araştırma, çikolatayı yiyen kişilerin kanlarında serum leukotriene maddesinde ciddi bir düşük olduğunu da gösteriyor. Böylece kanda bulunan  plaketler yapışarak kan pıhtılaşmasını da önlüyor.Uzmanlar, kalp hastalıklarından korunmak isteyenlerin, düzenli olarak belli  bir miktarda çikolata tüketmelerini öneriyor.

Dişleri çürütmez
         Çikolatanın dişleri çürüttüğüne dair sağlam bir önyargı var. Oysa araştırmalar tam tersini gösteriyor. Kakao içinde bulunan bir bileşim, diş çürümesini engelliyor. Kakao içindeki bu bileşim dişi kaplıyor ve dışarıdan gelecek bakterileri engelliyor. Kısacası dişleri çürüten şey çikolata değil, ağız hijyenine yeterli özenin gösterilmemesi.

İkramların vazgeçilmezi
         Çikolata, insanların yerken beslenme değerini düşürmedikleri nadir gıda maddelerinden biri. Çok basit anlamda sevildiği için yenen çikolata, aynı  zamanda şık bir hediye olma özelliği de taşıyor. Yapılan birçok incelemede çikolatanın sayısız faydalarının bulunduğunu ortaya koyuyor. İnsanlar çikolatayı kendi sevdikleri kadar, sevdiklerine de ikram etmekten hoşlanıyorlar. Dolayısıyla psikolojik özelliklerinin yanı sıra tadı ve lezzeti  de çikolatayı fazlaca tüketilen bir gıda haline getiriyor.

Fazla kiloların bir numaralı şüphelisi değil!
         Öğünler  arasında atıştırıldığından bu durum, çikolatayla fazla kilolar arasında doğrudan bir bağlantı olduğu kanaatini oluşturuyor. İngiliz Ulusal Gıda  Araştırmaları ve New Grubb'un 1996'da İskoçya'da yaşayan kadınların çikolata tüketim sıklıkları ve fazla kiloları gösteren BMI değerler arasındaki  ilişkiyi belirlemek amacıyla yaptıkları çalışmada bu iki değer arasında, belirgin bir fark olmadığını saptadı. Aynı araştırma 10-15 yaş arası kız ve  erkek çocuklar üzerinde de gerçekleştirildi ve sonuç yine aynı  doğrultuda çıktı.

Hastalıklara karşı kalkan
       Canınız durmadan çikolata yemek istiyorsa, beyniniz sizi bir konuda uyarmak istiyor demektir. Araştırmalar, tatlı yiyeceklerin depresyonu giderici özellikler taşıdığını göstermekte. İngiltere'de Middlesex  Üniversitesi'nde nöropsikolog olan Dr. Neil Martin, "Bir çikolata, seyyar  bir eczane gibidir. Adını bile bilmediğiniz bazı önemli kimyasal maddeler  içerir. Çikolatayı koklamak bile insanı rahatlatır" diyor. Dr. Martin, başka yiyeceklerin kokuları üzerinde deney yaptıklarını fakat  hiçbir kokunun insanı çikolata kokusu kadar etkilemediğini de belirtiyor. kaliforniya Üniversitesi'nde de araştırmacıların çikolata konusunda  yaptıkları araştırmalardan ilginç sonuçlar almışlar.

      Bilim adamlarına göre çikolatada bulunan ‘catechin’ maddesindeki antioksidanlar ,kansere ve kalp hastalıklarına karşı korunmayı sağlıyor. Antioksidan maddeler aynı zamanda çayda da bulunuyor. Dolayısıyla  sağlığımızı korumak için bol çikolatalı pastayla bir fincan çaya ihtiyacımız  olacak. Ulusal Halk ve Çevre Sağlığı Enstitüsü tarafından yapılan ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen araştırmalarda, bu maddenin çikolatada çaydan dört kat daha fazla olduğu, en fazla da siyah çikolatada bulunduğu  belirtiliyor.

Çikolata diş çürümelerini engelleyebilir mi?
       Japon araştırmacılar, çikolatanın diş çürümelerini engelleyebileceği ve dişte oyukların açılmasının önüne geçilebileceğini belirtti. New Scientist dergisinde yayınlanan araştırmada, çikolata karışımının ana maddesi olan kakao tohumunun bazı kısımlarının ağızdaki bakterilerle mücadele ettiği  bildirildi. Diş plağındaki bakterilerin şekeri, diş yüzeyini eriten asitlere  dönüştürmesi, dişlerde oyukların meydana gelmesine neden oluyor. Japonya'nın Osaka Üniversitesi'nden Takashi Ooshima ve araştırma ekibi, kakao tohumu kabuğunun (CBH)  güçlü bir antibakteriyel kaynak olduğunu ortaya çıkardı. Ooshima, yaptığı açıklamada, "Gargara ve diş macunlarında CBH özünü kullanmak mümkün olabilir" dedi. Ooshima, bu tohum kabuğunun, çikolatanın dişler için faydalı  hale getirilmesine yönelik kullanılabileceğini kaydetti. Japon  araştırmacılar, sularına CBH ekleyen kobay farelerin dişlerinin daha  sağlıklı olduğunu belirterek, elde ettikleri bulguları insan dişinde denemeyi planladıklarını bildirdi. Londra'daki King's and St. Thomas Diş Enstitüsü'nden David Beighton, kakao  tohumunda bulunan ve çikolata yapımı sırasında kimi zaman kullanılmayan bu aktif maddelerin diğer bazı bitkilerde de bulunduğunu kaydetti.

Tüketirken dikkat edilmesi gerekenler
      Fazlası uyuşturuyor;
Eğer bir oturuşta bir kilo çikolatayı bitiririm diyenlerdenseniz, uyuşturucu  madde almaya hazır olun. Çünkü bu miktarda çikolatanın içindeki maddeler, insanda marijuana içmiş gibi bir etki yapıyor.

Migrenliler dikkat!

       Migren hastalarına çikolata pek yararlı değil. Çünkü migren hastaları  ‘phenolsuphotransferase’ adlı bir enzim yetersizliği nedeniyle ağrı çekerler. Çikolata ise, damarları açarak bu enzimin daha çok tüketilmesine yol açar; dolayısıyla migren hastalarının uzak durmasında ya da canları çok istediğinde kontrollü tüketmelerinde fayda var.

  Çikolata hakkında bilmediklerimiz

- Bir dilim çikolata kalsiyum ihtiyacını karşılıyor.

- Çikolata da sigara veya alkol gibi alışkanlık yapıyor, ancak bu alışkanlığın kalori dışında bir zararı yok.

- İçinde bulunan kakao, beyinde bulunan bazı kimyasal maddeleri harekete  geçiriyor.

- Bazı çalışmalar çikolatanın, cildi güzelleştirdiğini göstermiştir.

- Çikolata, vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirir. Vücudu sakinleştirici özelliğinden dolayı hormonların ve enzimlerin düzgün çalışması, bağışıklık sistemine de yararlı olmaktadır. İşe gitmeden önce çikolata koklayın. Bu sizi rahatlatacak miktarda mutluluk hormonu, seratonin ve noradrenalin salgılamanızı sağlayacaktır.

ÇİKOLATANIN TARİHİ

       Çikolatanın ana maddesi olan kakao çekirdeklerinin elde edildiği kakao ağacını, bugünkü Guyana sınırında Güney Amerika'nın eski yerlileri olan Mayalar keşfetti. Aztekler de kakao, kralların vazgeçemediği günlük sıcak içimlikler arasında yer almıştır. Avrupa'nın kakaoyu tanıması Kristof Kolomb'la olmuştur. 1502 yılında yerlilerin kakaoyu içecek olarak kullandıklarını gördü, 1509 yılında ünlü İspanyol kaşif Hernando Cortes, bu ürünün önemini fark etti ve İspanya'ya götürdü. Kakao böylece İspanya'da kullanılmaya başlandı.

     Fransa sarayı kakao ile tanıştığında, bu içeceğin enerji verici özelliği de keşfedildi. 15. Louis'in kakaodan bir karışım hazırlama, satma ve dağıtma hakkı verdiği David Chaillou, o büyülü lezzeti, çikolatayı icat etti. Çikolata sonraki dönemde bir süre sarayın dışına çıkamadı ve halk bu lezzeti tanıyamadı. 1778'de bir Parislinin ilk kırma, karıştırma ve yoğurma makinesi icadının ardından, 1825'te Antoine Brutus Meiner, Noisel-sur-Marne'de ilk makineli çikolata fabrikasını kurdu ve bu çikolatanın büyüsünü tüm dünyaya taşıyan adım oldu.

     Hollandalı çikolata yapımcısı Çonrad J. Van Houten, bulduğu yöntemle kakao tohumları içindeki yağı çıkarmayı basardı. İlk çikolata barını üreten Houten'dan ilham alan Joseph Storrs Fry oldu. Çikolataya süt katan İsveçli Daniel Peter ise sütlü çikolataya öncülük etti.ÇİKOLATA ÇEŞİTLERİ

Bitter çikolata : Bileşiminde en az %18 kakao yağı ve en az % 14 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az % 35 toplam kakao kuru maddesi içeren çikolatadır.

Sütlü çikolata : Bileşiminde en az % 2,5 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az % 25 toplam kakao kuru maddesi içeren, ayrıca en az %14 süt kuru maddesi ve en az % 3.5 süt yağından oluşan, kakao yağı ve süt yağı toplam miktarı ise en az %25 olan çikolatadır

Beyaz çikolata : Bileşiminde en az %20 kakao yağı ve en az %14 süt kuru maddesi içeren ve en az %3,5’i süt yağı olan çikolatadır.

Dolgulu çikolata : Dış kısmı toplam ürün ağırlığının en az % 25’ini içeren, bitter çikolata, sütlü çikolata, bol sütlü çikolata ve beyaz çikolatalardan birinden oluşan dolgulu çikolatadır.

Pralin : Toplam ürün ağırlığının en az % 25 i bitter çikolata, sütlü çikolata, bol sütlü çikolata, beyaz çikolataların kombinasyonundan, karışımından veya herhangi birinden ya da dolgulu çikolatadan oluşan bir lokma büyüklüğündeki çikolatadır.ÇİKOLATA ÜRETİMİ

     Latince adı “tanrıların besini” anlamında Theobromocacao olan kakao ağacından elde edilen kakao, Batı Afrika, Batı Hint Adaları ve Güney Amerika’da üretilir. Kakao ağaçları dört yaşından sonra meyve vermeye başlar. Boyu 4-10 metre olan ağaç yılda iki kez ürün verir. Gövdeye ya da ana dallara yakın yerlerde çıkan meyve, olgunlaştığında uzunluğu 35 cm kadardır. Bir meyvenin içinde yaklaşık 2,5 cm boyunda 20-40 tohum, yani kakao çekirdeği bulunur. Etli, olgun meyvelerin içinden çıkarılan çekirdekler birkaç gün muz yaprağında mayalandırılır. Daha sonra güneşte kurutulur ve böylece çekirdekler fabrikada işlenmeye hazır hale gelmiş olur. Fabrikada temizlenen kakao çekirdekleri kavrulur ve öğütülür. Elde edilen macun görünümündeki sıvı çikolata yapımında kullanılır. Ayrıca preslenerek kakao ve kakao yağı elde edilebilir.

      Kavrulmuş kakao parçaları şekerle karıştırılır ve bir kapta ağır silindirlerle hamur haline getirilir. Bu hamur ince çikolata tabakalarına dönüştürülür ve ardından bu tabakalar kakao yağı katılarak yumuşatılır. Sonra dikdörtgen olukları bulunan bir makinenin içine koyulur. Oluklar içindeki silindirlerle çikolatayı yumuşak ve pütürsüz hale getirilir. Sonunda sıvıya dönüşen çikolata kalıplara dökülür ve soğutulur. Katılaşan çikolatayı çıkarmak için kalıp biraz ısıtılır.

      Sütlü çikolata, inek sütünden süttozu, vanilya ile başka tat ve koku vericiler eklenerek elde edilir. Değişik çikolatalar yaparken, çikolatanın yumuşak ve kolay işlenebilir olması için soya fasülyesinden elde edilen "lesitin" maddesi de eklenir.ÇİKOLATANIN İNSAN SAĞLIĞINA ETKİLERİ

Beyin mutlu oluyor;
Middlesex Üniversitesi uzmanlarından Dr. Neil Martin'in yaptığı araştırma  sonuçlarına göre; çikolatanın kokusu bile insanı baştan çıkartıyor. Çikolata, beyni rahatlatıp gevşetiyor, mutluluk veriyor. Çikolata, beynin  "Endorfin" salgılamasına neden oluyor. Bu salgı, mutluluk duygusu duymamızı  sağlıyor.

Vitamin ve Minaral;
Çikolata aynı zamanda çok besleyici. İçinde büyük oranlarda magnezyum,demir  ve kalsiyum var. Küçük bir parça çikolata, almamız gereken bu maddelerin en  az 5'te birini içeriyor.

Antioksidan maddeler;
Son araştırmalar, çikolatanın farklı bir özelliğini daha ortaya çıkarttı. Kaliforniya Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre 50 gramlık bir  çikolata ya da iki kaşık şekerle karıştırılmış bir bardak kakao, bir kadeh  kırmızı şarap içinde bulunan antioksidanlara eşdeğerde kimyasal madde  içeriyor. Bir başka deyişle çikolata kalp krizi ya da beyin kanamasını  önlüyor.

İnsan ömrünü uzatıyor;
Harvard Üniversitesi'nde 8 bin erkek üzerinde yapılan araştırma, çikolatanın  ömrü uzattığını da ortaya koydu. Çikolata yiyenlerin ömürlerinin en az bir  yıl uzadığını belirten uzmanlar, bunu içindeki antioksidan maddelere  bağlıyor.Denizli'de Sadece Bizde
Çikolata İmalatı Firmamızın bünyesinde olduğundan, size her zaman taze, kaliteli ve hesaplı ürün sunuyoruz. Önceden sipariş verdiğiniz takdirde size özel ürünler çıkartıyoruz... Unutmayın
Bizim İşimiz Sizi MUTLU ETMEK..  

Gıda Mühendisi/Firma Sahibi  
   Ozan GÜREL
Denemelisiniz

     Çesmesinden   Kakaolu Fındık Kreması

 Beyoğlu Çikolatası 

 

Ürünlerin fiyatlarını öğrenmek için lütfen bizimle irtibata geçiniz. Söz-nişan çikolataları, sizin isteğinize göre hazırlandığından seçtiğiniz çikolata ve tabağa göre fiyatlarımız değişmektedir.

Ayrıca, Özel Günler ve arifeleri dışında

PAZAR GÜNLERİ KAPALI olduğumuzdan çikolatalarınızı Cumartesi gününden hazırlatabilirsiniz. 

Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 7°